Võtsime oma firmaga kohustuseks teha iga esmaspäev koosolek, mille käigus me peame lisaks muudele päevakohastele asjadele õppima midagi uut. Otsustasime võtta esimeseks asjaks käsile raamatu, mida igaüks kodus ise loeb ning esmaspäeviti arutame iga suurema peatüki lahti. Raamatuks sai valitud Stephen R. Covey „Väga efektiivse inimese 7 harjumust“.
Nüüdseks on ära olnud ka esimene arutelu selle raamatu kohta. Millest see raamat siis räägib?
Selles raamatus on kirjas isiksuse eetikast ja karakteri eetikast.
Isiksuse eetika kohaselt on edu aluseks positiivne mõtteviis, avalik maine. Isiksuse eetika on see, kes sa näid olevat. Inspireerivad laused sellise filosoofia kohta on näiteks: „Sinu suhtumine määrab sinu kõrguse“, „Naeratusega võidab rohkem sõpru kui tusatujuga“,
„Kõike, mida inimese mõistus suudab kujutleda ja uskuda, suudab ta ka saavutada“.
Karakteri eetika edu aluseks on aga ausameelsus, aupaklikkus, ustavus, mõõdukus, vaprus, õiglus, kannatlikkus, töökus, lihtsus, tagasihoidlikkus ning Kuldne Reegel. Kuldne Reegel – „Tee teistele seda, mida soovid, et Sulle tehtaks“. Karakteri eetika on see, kes Sa tegelikult oled.
Toon siinkohal lihtsa näite nende kahe filosoofia eristamiseks. Inimene, kes lähtub Isiksuse Eetikast, ostab omale kõigepealt uhke auto, et näida teistele rikkana ja seeläbi lüüa elus läbi. Inimene, kes lähtub Karakteri Eetikast rajab kõigepealt vundamendi – teeb tööd ja on kannatlik, ning ostab omale auto alles siis, kui ta seda omale reaalselt võimaldada suudab.
Väljavõte raamatust: „Keskendumine tehnilistele võtetele on nagu tuupimine kooli ajal. Mõnikord teil veab, võib-olla saate isegi häid hindeid, kuid kui te ei näe vaeva päevast päeva, ei omanda te kunagi õpitavaid aineid tõeliselt ega arenda haritud mõtlemist.
Kas olete kunagi mõelnud, kui naeruväärne oleks püüdlus „tuupida“ talus – unustada kevadel külvamine, logelda kogu suvi ja loota sügisel saak salve saada? Talu on loomulik süsteem. Tuleb vaeva näha, siis on ka tulemusi. Te lõikate alati seda, mida külvate; kurvist otse lõigata pole võimalik.“
Veel räägib see raamat erinevatest paradigmadest. Paradigma lahtimõtestatuna on viis, kuidas me maailma „näeme“ – mitte visuaalses mõttes, vaid tajumise, arusaamise, tõlgendamise mõttes.
Nii Karakteri Eetika kui ka Isiksuse Eetika on sotsiaalsete paradigmade näited. Üks hea näide inimeste erinevatest paradigmadest tuleb välja ühe pildiga, mida paljud teist ilmselt juba teavad.
Näed Sa pildil noort naist või vanamemme?
On inimesi, kes suudavad näha mõlemaid, aga on ka neid, kes näeva vaid üht ja teise leidmisega on raskusi. Seda võibki nimetada erinevateks paradigmadeks. Me näeme/tajume asju erinevalt.
Katkend raamatust: „ Me näeme maailma mitte sellisena nagu see on, vaid sellisena nagu oleme meie – või nagu me oleme vormitud seda nägema.“
Paradigmad võivad muutuda. Me saame neid muuta ise läbi raske töö ja vaeva iseenda kallal või need võivad muuta ka väga äkiliselt meist sõltumata. Siinkohal oli raamatus ära toodud üks väga hea näide, kus ühe mehe (nimetagem teda Alariks) paradigma muutus hetkega. Alar istus metroos. Ühest peatusest tulid peale mees koos lastega. Mees istus Alari kõrvale ning ei teinud lastest väljagi. Lapsed lärmasid, näppasid isegi ajalehti ja oli ilmselge, et ärritasid peale Alari ka teisi reisijaid. Lõpuks ei pidanud Alar enam vastu ja ta pöördus viisakalt mehe poole, et too oma lapsed korrale kutsuks. Mees aga vastas selle peale, et midagi peaks tõesti tegema! Midagi peaks tõesti tegema, sest nad tulid lastega just haiglast, kus lapsed kaotasid oma ema. Nad ei tea, mida mõelda ega kuidas käituda.
Sel sekundil muutus Alari paradigma. Vihast sai kaastunne. Lapsed ei olnud enam tema jaoks mitte ärahellitatud ja taltsutamatud jõmpsikad, vaid justkui õnnetult eksinud kutsikad.
Katkend raamatust: „T. Kuhn näitab, et peaaegu iga oluline läbimurre teaduslike katsetuste valdkonnas on ennekõike lahtiütlemine traditsioonidest, vanast mõtteviisist ja endistest paradigmadest.“
„Me võime kulutada nädalaid, kuid, isegi aastaid, nähes vaeva Isiksuse Eetikaga, et muuta oma hoiakuid ja käitumist ning mitte jõuda muutuse fenomeni lähedalegi, mis tekib spontaanselt, kui me näeme asju teistmoodi.“
Vot selline raamat on „Väga efektiivse inimese 7 harjumust“. Ja ma räägin sellest teile edasi peale meie järgmist koosolekut, kus olen selle endagi jaoks suutnud lahti mõtestada.