Sinu jaoks pole pensioni ja mida Sa ise saad ära teha
Täna avaldas ekspess.ee artikli “Aitab soolapuhumisest! Rooma Klubi visioon ehk kuidas asjad tegelikult saavad olema.”
Pensioni kohta on seal kirjas, et tänased pensionifondid pole jätkusuutlikud, see tähendab pensionifondid toimivad vaid ühiskonnas, kus on kasvav hulk noori ja vähe vanu.
Peeter: Lühidalt tähendab see seda, et pikas perspektiivis Sa kaotad oma raha kui paned selle pensionifondi. Sama koos põhjendustega saab lugeda Robert Kiyosaki 2002 ilmunud raamatust Prophecy. Lühidalt on seal kirjas, et ca 2014 hakkavad USAs pensionile minema suured põlvkonnad ning USA seadusandlus sunnib sellisel juhul (nagu ka Eesti seadusandlus) müüma oma pensionifondi osakud, et hakata saama pensioni. Seega tekib väga suur hulk müüjaid ning kuna järgmine põlvkond on väga palju väiksem ja ei vaja niipalju väärtpabereid, siis hinnad langevad kiiresti.
Artiklis ütleb Hardo Aasmäe veel “Pika töövõimelise elanikkonnaga ühiskonnad pöörduvad sinna tagasi, kus olime saja aasta eest ehk töötatakse jõukohaselt elu lõpuni.” ja “Seega on mul kurb sõnum nooremale põlvkonnale – see hetk, mil minnakse pensionile, jääb neile kättesaamatuks – töötatakse võimetekohaselt elu lõpuni.”
Peeter: Kirjutasin samal teemal ka oma veebipäevikus 08.04.2009 Sõnum on ühene: Sinu jaoks pole pensioni.
Mida igaüks saab teha?
Peeter: Minu jaoks on see Rooma klubi visioon taas meeldetuletuseks, miks on vajalik CASHFLOW lauamängu levitamine ja õpetamine. Robert Kiyosaki lauamäng CASHFLOW õpetab inimestele, kuidas nad saavad ise oma “pensioni” luua ja saada finantsiliselt vabaks.
Peamine “valem” CASHFLOW lauamängust: Osta kinnisvara väljaüürimise eesmärgil niikaua kuni igakuine neto üüritulu ületab Sinu igakuised kulud (kahe kordselt). See pole mingi ühe päevaga rikkaks valem, vaid selle realiseerimine võtab aega aastaid. Mängu autoril Robert ja Kim Kiyosakil võttis see aega 10 aastat alates otsusest sihikindlalt selles suunas liikuda.
Mis on Sinu “valem” oma isikliku “pensioni” loomiseks?
Vastused ja mõtted on oodatud kommentaaridena.
Mina näen enda reaalset võimalust jääda noorena pensionile tegelemist soovitusturunduse valdkonnas!
Andrus, kas see on jätkusuutlik, kui Sa ise asjaga igapäevaselt ei tegele?
Ise näen reaalset võimalust vaid läbi kinnisvara, sest selle puhul on inimrisk minimaalne… ettevõtlus on hea viis raha genereerimiseks, millega kinnisvara osta, kuid inimtegur ja -risk on liiga kõrged. Ühel hetkel on Sul midagi toimivat ja järgmisel hetkel tuleb midagi uut ning kõik muutub…. Ettevõtlus muutub kiirelt. Natuke oleneb see ka valdkonnast, kuid muutused on kiired.
Robert Kiyosaki üks eeskujudest Buckminster Fuller on välja toonud, et muutused kinnisvara valdkonnas on ca 50 aastane tsükkel… see annab kinnisvarale suurema stabiilsuse kui mistahes ettevõtlus.
Kas sa tõesti arvad, et kinnisvara omamine on hea lahendus ühiskonnale? Kinnisvara saab omada 1, 2 protsendi elanikonnast. Ülejäänud peavad leidma teisi võimalusi. B ja I saavad olla vaid vähesed, sest nad toetuvad suurele hulgale E ja S-dele. Kui E ja S oleks liiga vähe, siis oleksid B ja I tulud ka märgadavalt väiksemad. Pealegi looduslikud ressursid on olulised ühiskonna jõukuse jaoks. Muidugi kui rahvastik vananeb, siis pole valikut, siis peab keegi töö ära tegema. Aga kui läheks edasi infoühiskonda ja kujutleks ette, et masinad ja arvutiprogrammid teevad kogu töö ära. B-l pole enam E-d tarvis. E-d enam palga ei saa. S-l ei pea olema mitu rolli enam. Kuna tootmine toodab paljude jaoks. Siis ei saa olla ettevõtjaid palju. I-l tuleb tulu praegu paljudest inimestest. Siit järeldub paratamatult, et on vähemalt 90 protsenti inimesi kellel ei tule tulu mitte millestki. Järelikult peavad nad saama endale vajalikud teenused ja asjad tasuta! Muidu ühiskond ei toimi. 🙂
Ma ei saa kuidagi nõustuda Indreku öelduga selles osas, et kinnisvara saab omada vaid 1 kuni 2% elanikkonnast…. Eestis on kinnisvaraomanikke ikka märgatavalt rohkem… isegi vanade Euroopa riikidega võrreldes väga palju rohkem…
Aga see, et suudetakse osta, ei tähenda et osatakse omada. Näiteid halbadest omanikest on lõputult…
Minu eesmärk on õppida omanik olema. Pakkuda pikaajalist ja stabiilset kodu vaesemale keskklassile läbi selleks sobivate korterite omandamise, korrastamise ja välja üürimise. Kuna vaesem keskklass ei kao lähiajal kuhugi, pigem kasvab, siis näen siis võimalust pikaajalise tulu teenimiseks, kuid kindlasti pole see üleöö rikkaks saamise koht. Pigem a la 30 eurot netotulu korteri kohta pakkuv lahendus + refinantseerimistest tulenev vaba raha tulevikus.
Tere,
ja Head Uut Aastat! Mina arvan et kinnisvara omamine ja välja üürimine on hea viis alustada ettevõtlust. See harjutab distsipliini, annab hea võimaluse tutvuda seadustega ja ka tõenäoliselt loob kontakte. Selge on see et kõik inimesed ei saa olla kinnisvara investorid, sest siis ei oleks meil midagi muud…kuid tõenäoliselt kõik inimesed ei hakkagi samal ajal kinnisvara investoriks.
Iga üks leiab oma meetodi (paljudele on see ikkagi palgatöö) kuidas oma raha-asjad lahendada 50+ vanuselt.
Edu!
Joel