Reis võimaluste maale oli üsna väsitav ja esimesse sihtpunkti Phoenixisse jõudmine kestis 3 lendu ja 28 tundi. Hea oli lennujaamast välja astuda, sest hoolimata hilisööst oli väljas tunduvalt soojem võrreldes Eestiga.
Esimese asjana võtsime oma rendibussi (Chevi van). Juhiameti võttis enda peale Kristo, sest tema tegi broneeringu ja kindlustus kehtib ühe inimese kohta. Iga lisainimene maksab 10$ päev. Alustuseks kohe, et aimu saada USA suurusest, siis auto saime kätte lennujaama rendiautokeskusest, mi s oli umbes sama suur kui kogu Ülemiste keskus, aga seal olid ainult rendiautofirmade boksid – kokku kümmekond erinevat firmat.
Esimese päeva tegevused algasid juba kell 7.30 kui kohtusime Javier Del Carpioga, kes on olnud Cashflow klubi liider Hawaiil ning viimased pool aastat Phoenixis kinnisvaramaaklerina töötanud.
Temaga koos käisime vaatamas ligi 10-t 3/2 maja (need samad, mis CASHFLOW mängus – 3 magamis ja kahe vannitoaga elamu ) 😉
Majade hinnavahemik oli 74 000$ – 650 000$. Alustasime odavamatest ja liikusime järjest kallimate poole. Kõik need majad asusid Phoenixi eeslinnas Scottsdale, mis on üks kõige kallimaid piirkondasid seal piirkonnas.
Meie tähelepanekud sellest bussituurist:
- Mida kallim maja, seda väiksem ROI (% mille investeeritud rahast saad aasta jooksul tagasi) – ehk mida hinnatum piirkond, seda kallima hinnaga majad, kuid üüri hind ei tõuse samas tempos.
74 000$ maksva maja saab välja üürida 850$-1000$ eest kuus.
120 000$-150 000$ maksva maja 1200$ eest kuus (ostuhind tõuseb pea 100% ( kuid üür kõigest 20-30%)
650 000$ maksva maja üür 3000$-4000$ kuus.
- Remondi kvaliteet USA-s on tunduvalt madalam, kui Eestis, kuid tundub, et inimeste jaoks on see vähemoluline ehk värvimispraagid, ebakorretkselt viimistletud nurgad jne. ei ole probleem.
Lisaks oli näha, et odavama ja kallima maja renoveerimise kvaliteet ja ka kasutatavad materjalid olid üsna sarnased ja seda enam tundus investeerimise seiskohalt ebamõistlik kallimaid maju osta. - Ostu-müügi protsess on pikem (kuni 30 päeva), nüansse on rohkem ja võib maksta 10-15% tehingu hinnast.
- Maaklerite tegevus on üli täpselt reguleeritud ja nendel on tunduvalt suurem vastutus tehingu tegemisel, kui Eestis.
- Majade vaatamine automatiseeritud. Üks väga huvitav asi, mida märkasime oli, see maaklerid saavad käia näitamas teiste maaklerite objekte, ilma et neil endal oleks maja võti. Nimelt on iga maja ukse või veetoru küljes üks suurt tabalukku meenutav seade, mille sees on selle maja võti. Selle seadme ostab ja paneb majale kluge maakler, kes seda müüb, kuid kõik teised registreeritud maaklerid saavad seadme avada ning see jätab süsteemi maha jälje, kes ja millal seda tegi. See võimaldab kõigil maakleritel näidata peaaegu kõiki müügis olevaid objekte. Kui üks maakler müüb maha teise maakleri objekti, siis jagatakse vahendustasu pooleks.