17nda aprilli Mandrake CASHFLOW klubi kogunemisel ei osanud ma veel välja tuua oma USA reisi / koolituse suurimat õppetundi / ahhaa momenti… olles nüüd veel nii mitmedki päevad sellel teemal mõtisklenud, on sõlelale jäänud üks oluline tähelepanek…
Kohtusime selle reisi jooksul otses mõttes sadade kinnisvarainvestoritega (koolitusel osales neid üle 200, lisaks enne Phoenixis kohatud inimesed)… mis siis eristas inimesi, kellel on paar “ust” nendest, kellel on sadu või isegi tuhandeid “uksi”? Ukse all mõeldi ükskõik millist üürikinnisvara: ühe pere maja – üks uks; kahe pere maja – kaks ust; kortermaja – korterite arv uksi.
vs
Suhtlustest nende erinevate inimestega jäi vähemalt mulle mulje, et need kellel on üksikud “uksed” investeerivad oma raha, enamasti küll seda võimendades laenuga, kuid siiski vaid enda raha. Investorid, kes rääkisid sadade “uste” omamisest investeerivad teiste inimeste raha ja võimendavad seda omakorda laenuga.
Teine oluline erinevus peitub selles, et üksikute “uste” omanikud ongi 100% iga vastava projekti omanikud, kuid sadade “uste” omanikud omasid pigem 30 – 50% igast projektist, kusjuures see osalus oli selle eest, et nad tehingu kokku on pannud ja seda objekti haldavad ehk pigem ei kasutata suurte kinnisvaraobjektide omandamisel oma raha. Millal ja kuidas kellelgi see 30 – 50% realiseerub on erinev… Näiteks Ken McElroy (Rich Dad nõuandja, kes on ka Eestis käinud) puhul saab tema ettevõte oma osa kätte peale seda, kui investorid on kogu oma kapitali kätte saanud. Mõnel juhul, millest kuulsin, sai aga tehingu kokkupanija näiteks kohe 10% tehingu summast kulude katteks ning ülejäänu siis ikkagi peale seda kui investorid on oma kapitali tagasi saanud.
Mis selle avastuse / õppetunniga peale hakata?
Muudan oma käitumist investorina… selle asemel, et laenata lühiajalist raha sissemaksete tegemiseks ja siis see oma tööga tagasi teenida / maksta, asun edaspidi sissemakseteks kaasama teiste inimeste raha ning ei ihalda endale enam 100% omandust, vaid ka 30 -50% peale investoritele kapitali tagastamist on ok. Huvitav, kui palju on võimalik nii “uste” arvu kasvatada näiteks järgmise aasta jooksul?